sobota, 5 maja 2012

Już mi niosą suknię z WELONEM!

Welon śluby ma bardzo długą historię, dłuższą niż może się nam wydawać. Sięga ona aż czasów Starożytnych, jednak wtedy wyglądał on zupełnie inaczej- wykonany był z innego, grubszego materiału (tkanin bawełnianych i lnianych) tak, żeby w pełni zasłonić twarz Panny Młodej. W tamtych czasach rodzice wybierali swojej córce męża, a welon miał zapobiec ewentualnej ucieczce Pana Młodego z przed ołtarza. Powszechnie wiadomo, że jak kobieta się uprze, to nic jej nie powstrzyma i w ten sposób "podmieniano" Panny Młode. To sprawiło, że wprowadzono welony przezroczyste.
Welon miał również symboliczne znaczenie, pokazywał on podporządkowanie przyszłemu mężowi.
To mąż jako pierwszy podnosił welon, żeby pocałować Pannę Młodą.


W późniejszym okresie historycznym nie zwracano aż tak dużej uwagi na welon. Owszem, Panna Młoda musiała mieć na głowie ozdobę symbolizującą niewinność, ale wystarczył skromny wianek. 
W wielu rodzinach kultywowano jednak zwyczaj zakładania welonu przez Pannę Młodą do ślubu. Tradycja ta przetrwała do dziś i stała się nieodłącznym atrybutem przyszłej żony.
Salony Mody ślubnej oferują wiele rodzai welonów, a dla bardziej wymagających klientek, istnieje możliwość uszycia welonu na zamówienie. Często przy zakupie sukni ślubnej dodają welon jako gratis, więc warto rozeznać się wcześniej. Welony mają wiele postaci, ale należy pamiętać, że musi on współgrać z suknią.Aktualnie przyszłe Panny Młode wybierają welony średniej długości, które zaczynają się stroikiem i wpinane są od góry na koku lub od dołu tuż pod nim.Jeżeli suknia jest prosta i mało strojna, można dobrać "uzupełniający" ją welon, np. ozdobiony haftem, kryształkami lub koralikami.


Jeżeli natomiast suknia jest okazała, ładnie będzie wyglądał do niej welon gładki. W welonach długich ładnie będą wyglądały wysokie Panny Młode o smukłej sylwetce.Welony średniej długości kończące się maksymalnie na wysokości talii, które wybierane są najczęściej pasują w zasadzie do każdego rodzaju sylwetki- są najbardziej uniwersalne.Welony krótkie rewelacyjnie wyglądają do krótkich, delikatnych, romantycznych oraz mało rozłożystych sukien ślubnych.

W dzisiejszych czasach welon nadal wyróżnia Pannę Młodą, chociaż coraz częściej zastępowany jest stroikiem, kwiatami, woalką lub kapeluszami. Zdarza się też, że Panna Młoda zamiast nakrycia głowy wybiera wymyślną, elegancką fryzurę.
Są suknie ślubne, które bez welonu wyglądają nijako, takie do których nie pasuje żadne inne nakrycie głowy i wtedy welon jest koniecznością.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz